Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Wystawy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Rygory sanitarne Domu Kultury w Kozach
Deklaracja dostępności
Polityka prywatności
Lista obsługiwanych stron (fanpage) przez Dom Kultury w Kozach
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

Galeria


KOLEJ W MINIATURZE – KOZY I OKOLICE - 7.02.2016 r.

Dnia 7 lutego w Pałacu Czeczów w Kozach odbyło się spotkanie tematyczne Beskidzkiej Grupy Modelarskiej pt. „Kolej w miniaturze – Kozy i okolice.”
Na spotkaniu byli obecni mieszkańcy gminy Kozy oraz ich goście chcący zobaczyć i poznać naszą działalność, dyrektor Domu Kultury w Kozach Pan Marek Małecki, wieloletni zawiadowca stacji Kozy Pan Bronisław Gołąb oraz rodziny klubowiczów, które często wykazują się dużą cierpliwością w stosunku do naszego hobby.

Wbrew pozorom nie jesteśmy grupą dorosłych facetów, którzy spotykają się tylko po to by pojeździć i pobawić się kolejkami. Budowa modułów w skali 1:87 (H0) i makiet modułowych to analiza ukształtowania terenu i architektury oraz historii, której fragment podczas wykładu przedstawili Państwu Piotr Baran i Mateusz Krzempek.
Linie kolejowe nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna oraz nr 190 Bielsko-Biała Główna – Cieszyn, są nam szczególnie bliskie i to z nich czerpiemy inspirację dla naszych klimatów modelarskich. Chcemy na swój sposób zachować przynajmniej częściowo historię tych szlaków; być może niektórzy z Państwa dostrzegają znajome obrazy ze swej okolicy zamknięte na niewielkiej przestrzeni naszych modułów?

Chcielibyśmy w kilku słowach przedstawić historię klubu oraz wyjaśnić jak to się stało, że znaleźliśmy swoje miejsce w Kozach.
Wszystko zaczęło sie w październiku 2013 roku, kiedy to kilka osób skrzyknęło się na forum i zainicjowało spotkania grupy miłośników kolei i modelarstwa kolejowego.
Początkowo grupa rozrastała się, pojawiało się coraz więcej zainteresowanych osób. Spotkania odbywały się cyklicznie raz w miesiącu w Skoczowskim Teatrze Elektrycznym.
Niemniej w 2014 roku po wakacjach nastąpiło pewne uśpienie w działaniach grupy, zaproponowano przeniesienie spotkań do innego budynku, a końcem roku odmówiono nam możliwości prowadzenia dalszych działań.
I tak w grudniu 2014 roku siedmioosobowa grupa spotkała się w Bielsku, by zastanowić się nad dalszymi losami i sensem istnienia grupy.
Po długich dyskusjach podjęliśmy decyzję, że się nie poddajemy i działalność należy reaktywować oraz sformalizować działania grupy, co zostało uczynione. Powstał wtedy statut grupy, została również założona strona internetowa BGM (http://www.bgm.bielsko.pl), która to informuje na bieżąco o naszych spotkaniach i poczynaniach odnośnie budowy makiety modułowej
Kolejnym bardzo ważnym krokiem było znalezienie miejsca, w którym mogliśmy się spotykać. I tak nasz kolega Krzysztof Król trafił do Pana Marka Małeckiego, który zrozumiał nasze potrzeby i pomimo że nie znał jeszcze naszej grupy, dał nam duży kredyt zaufania. I tak oto 10 stycznia 2015 roku spotkaliśmy się po raz pierwszy w Domu Kultury w Kozach – w Pałacu Czeczów, gdzie w niedzielę 7 lutego br. mieliśmy okazję się z Państwem zobaczyć na spotkaniu tematycznym, które dla nas i klubu jest również spotkaniem rocznicowym.
Przez ten rok wiele się zmieniło, przybyło w naszym gronie klubowiczów i na dzień dzisiejszy jest to liczba 14osób. Można powiedzieć, że w chwili obecnej zrzeszamy ludzi z rejonu od Cieszyna po Kraków i od Czernichowa po Sosnowiec, ale zawsze podkreślamy to, że naszą siedzibą są Kozy, ponieważ w pewien sposób wszyscy czujemy się cząstką tej społeczności.
Nabraliśmy sił do działania, którego efekty można było zobaczyć na wystawie – zarówno w postaci fotografii naszego kolegi Romualda Sierońskiego, jak i makiety modułowej, która jest efektem pracy wszystkich naszych członków.

W lipcu 2015 roku Beskidzka Grupa Modelarska otrzymała w dzierżawę od firmy TOLOLOKO z Bielska-Białej model mostu kolejowego, inspirowany mostem w Ludwikowicach Kłodzkich, wraz z budynkiem stacyjnym i znaczną częścią materiałów modelarskich, takich jak posypki, drzewa, maty oraz elementy infrastruktury kolejowej, a nawet kilka wagonów. Wszystkie te przedmioty zostały skatalogowane i na pewno zostaną wykorzystane podczas budowy makiet.
Co więcej mamy plany na następne lata i będziemy je chcieli konsekwentnie realizować, a efekty prezentować mieszkańcom Gminy Kozy.
Trzeba tu też nadmienić, że w ubiegłym roku na Dniach Kóz zadebiutowaliśmy z naszą makietą modułową z pomocą kolegów z Oświęcimskiego Klubu Modelarzy Kolejowych "Piętrusek", a w ramach rewizyty gościliśmy w Oświęcimiu. Część naszej grupy pojawiła się na wystawie makiet kolejowych, która odbyła się w grudniu ubiegłęgo roku w Krakowie w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie efekty naszej pracy zostały wysoko ocenione przez szerokie grono modelarzy z całej Polski

Wszyscy członkowie oraz sympatycy Beskidzkiej Grupy Modelarskiej chcieliby z tego miejsca serdecznie podziękować Panu Markowi Małeckiemu za to, że dał nam szansę i podjął to ryzyko, dzięki któremu mogliśmy reaktywować naszą działalność we wspaniałych warunkach i – jak nam się wydaje – z dobrym skutkiem. Dziękujemy również władzy gminy, że jest przychylna naszej działalności.

tekst:BGM
powrót do spisu galerii
Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
e-mail: kultura@kozy.pl
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl