Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Wystawy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Rygory sanitarne Domu Kultury w Kozach
Deklaracja dostępności
Polityka prywatności
Lista obsługiwanych stron (fanpage) przez Dom Kultury w Kozach
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

Galeria


Jubileusz 25 lat Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kóz - 4.06.2017 r.

W tym roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta uroczyście obchodziła swój jubileusz 25-cio lecie istnienia podczas tegorocznych Dni Kóz (4.06.2017 r.).

 

Historia MOD
Wyjątkowe miejsce na ziemi, wieś Kozy u stóp Hrobaczej Łąki, bez muzyki obejść się nie może…
Korzeni zespołu należy szukać w latach dwudziestych ubiegłego wieku tudzież w działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Kozach. Wówczas powstała Orkiestra Parafialna, która zainicjowała swoją działalność 5 maja 1925 roku występem podczas sumy w kościele. Od tamtego momentu do wybuchu wojny orkiestra towarzyszyła uroczystościom kościelnym i świętom państwowym.
Po przejściu zawieruchy wojennej oddech życia tchnął w ludzi radość i chęć do wspólnej zabawy i muzykowania. W Kozach ponownie utworzyła się grupa muzyczna, tym razem zupełnie niezależna.
Dyrygentem został Franciszek Malarz. Ogromny zapał osób tworzących tę orkiestrę spotkał się z mizerią czasu, w jakim przyszło jej funkcjonować. Bywało, że na częstotliwość prób miały wpływ obowiązki związane z pracami przy gospodarstwach rolnych, a występy ograniczały się jedynie do grania na uroczystościach kościelnych. Trudności finansowe, brak mecenasa i stałego miejsca spotkań stopniowo podcinały skrzydła muzykom, co w końcu doprowadziło do zaniku zespołu.
Był rok 1989… Nowe nadzieje i entuzjazm stały się motorem napędowym wszelkich działań społecznych. Odżyła idea stworzenia zespołu orkiestrowego w Kozach. Jednym z pomysłodawców był członek dawnej orkiestry – Stanisław Wróbel. Idea trafiła na podatny grunt i zyskała sojusznika w rodzącym się samorządzie, szczególnie
w osobie Jacka Falfusa, nowo wybranego Wójta Gminy. Okazało się, że początek nie był łatwy, ale zapał szybko przerodził się w działanie. Dzięki Janowi Paciorkowi zakupiono w bardzo atrakcyjnej cenie instrumenty z orkiestry dętej FSM. Mając zaplecze instrumentalne, przystąpiono do poszukiwań chętnych do nauki. Już na początku lat 90-tych zaproponowano dzieciom szkół podstawowych darmowe zajęcia gry na instrumentach dętych. Od tamtej pory nastał nowy etap w dziejach orkiestry. Siedzibą zespołu stały się pomieszczenia w budynku przy Krakowskiej 2 w Kozach (Świetlica Gminna, obecnie Dom Kultury). Pierwszymi instruktorami nauki gry na instrumentach byli: Stanisław Wróbel, Jan Paciorek oraz Rudolf Honkisz.
Dzieci już po półrocznej nauce dołączyły do starszych instrumentalistów koziańskich i wspólną grą uświetniały uroczystości kościelne. Pomocą służyły wtedy również osoby takie jak: dr Tadeusz Leśniak, Andrzej Nycz, Zbigniew Radziejewski, Jan Mosz, Eugeniusz Baścik oraz wielu innych. W tym czasie zakupiono kolejne instrumenty oraz zlecono koziańskiemu krawcowi – Mariuszowi Biłkowi – uszycie mundurów.
23 maja 1992 roku w sali Domu Kultury w Kozach odbył się pierwszy koncert orkiestry, której pierwotna nazwa brzmiała: „Młodzieżowa Koziańska Orkiestra Dęta” (tu ciekawostka: konferansjerem był ówczesny aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – Kuba Abrahamowicz). W tamtym czasie do kalendarza występów wpisały się koncerty stałe: Noworoczny oraz Majowy.
Końcem 1993 roku została powołana do życia pierwsza instytucja kulturalna w Kozach – Dom Kultury. Od tamtego momentu Młodzieżowa Orkiestra Dęta (MOD) zyskuje pełną opiekę instytucjonalną, by już w kolejnym roku wziąć udział w wojewódzkim przeglądzie zespołów artystycznych w Brennej, gdzie zdobywa II miejsce. Orkiestra rozpoczęła wtedy swoją przygodę z wyjazdami na festiwale krajowe i zagraniczne. Dynamiczny rozwój zespołu i liczne osiągnięcia sprawiły, że coraz więcej chętnych wstępowało w jego szeregi. Zespołowi początkowo towarzyszyły wokalistki: Kazimiera Sołczykiewicz i Liliana Dudys, a następnie Iwona Naglik (do dziś). Pierwszymi instrumentalistkami, które dołączyły do Orkiestry były Renata Tomala, Ewa Kowalik oraz Patrycja Handzlik. Wtedy też przy Orkiestrze powstała grupa werblistek, tamburmajorek, mażoretek oraz grupa musztry paradnej, prowadzona przez Krystynę Mirochę.
Apetyty wzmacniane ambicją młodego zespołu doprowadziły do chęci zaistnienia na scenie ogólnopolskiej. Po czasochłonnych i przede wszystkim pracochłonnych przygotowaniach, Orkiestra po raz pierwszy wzięła udział w tak prestiżowym wydarzeniu – Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Doświadczenie zdobyte podczas tego wyjazdu okazało się lekcją wspominaną i przytaczaną do dziś.
Kolejne lata funkcjonowania zespołu wspominane są jako okres wielkiej przygody; dołączenie nowych członków i odejście innych, kolejne koncerty, festiwale, wyjazdy zagraniczne, sukcesy i również porażki.
Zespół odwiedził kilkakrotnie: Szwecję, Niemcy, Węgry, Słowację, Czechy, z każdego wyjazdu (poza wspomnieniami) przywożąc nagrody, wyróżnienia i dyplomy.
Fakt prężnego funkcjonowania Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kozach stał się silnym argumentem, by na miejsce Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych wybrać Gminę Kozy. Impreza ruszyła w 1997 roku, by w kolejnym zyskać formę festiwalową i z czasem przerodzić się w Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Złota Trąbka, który odbywa się do dziś (w 2017 r. XIV międzynarodowa edycja).
W 2006 roku zespół zyskał sympatyczne wsparcie – powstało Towarzystwo Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej na czele z Marzeną Mandą (mama jednej z członkiń zespołu).
Równocześnie pojawiły się próby stworzenia nowej formacji o profesjonalnym charakterze; założono Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej Kóz i Okolic im. Jana Laszczaka. Mimo początkowego sukcesu, organizacja nie była w stanie udźwignąć ciężaru prowadzenia zawodowej formacji muzycznej i ostatecznie została rozwiązana. Pozytywnym efektem funkcjonowania obu stowarzyszeń było wsparcie dla młodego zespołu MOD. Towarzystwo Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej pomagało realizować wyjazdy zespołu i wsparło jego doposażenie w okolicznościowe koszulki. Natomiast Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej Kóz i Okolic im. Jana Laszczaka angażowało część muzyków MOD w liczne działania muzyczne i zainicjowało projekt „Muzykujące Kozy” (realizowany przez Dom Kultury w Kozach, a finansowany ze środków UE), który pozwolił na przygotowanie do pracy instruktorskiej 15 muzyków.
Przez 25 lat działalności Orkiestry przewinęło się przez nią ponad 250 osób. Do dnia dzisiejszego zespół MOD uczestniczy w różnego rodzaju festiwalach i uroczystościach, wykonując utwory z bardzo szerokiego wachlarza gatunkowego: od muzyki klasycznej przez marszową, taneczną aż do rozrywkowej. Niezapomnianymi przeżyciami dla członków zespołu były koncerty festiwalowe i te z udziałem znanych gwiazd estrady (koncert ze Zbigniewem Wodeckim w Inowrocławiu, koncert z Edytą i Łukaszem Golcami w Kozach, wspólny występ z zespołem VOX w Inowrocławiu). Tradycją MOD jest jej Koncert Noworoczny, który zawsze gromadzi liczną publiczność, stanowiąc niezapomniane wydarzenie artystyczne.
Motywem przewodnim Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kóz jest „zagrać jak najpiękniej, a swoją sztuką trafić do uczuć i serc słuchaczy”.

Red. Stanisław Wróbel
powrót do spisu galerii
Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl