Zaczynamy od Bacha

Koncert pt.

Zapraszamy na gitarowy koncert online
pt. "Zaczynamy od Bacha"
w wykonaniu Aleksandra Papiernika

piątek, 22 maja 2020 r.,
Miejsce: cały świat :-)

Link do kanału You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCPEBAot5Vx5vs1L6S1xj4Sw?view_as=subscriber

1. Menuet G-dur– Johann Sebastian Bach
Utwór ten pochodzi ze zbioru zatytułowanego „Notenbüchlein für Anna Magdalena Bach”. Zawiera drobne kompozycje przeznaczone dla drugiej żony kompozytora. BWV Anh.114
Menuet jest francuskim tańcem dworskim w umiarkowanym tempie, popularnym w XVII wieku.
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – jeden z największych geniuszy muzycznych wszech czasów, organista i kompozytor tworzący w epoce baroku.

2. Pavana No. 3 – Luis de Milán
Luis de Milán (ok. 1500 – 1561) był hiszpańskim kompozytorem
i gitarzystą, twórcą popularnych do dziś utworów gitarowych.
Pawana jest renesansowym tańcem dworskim pochodzenia włoskiego lub hiszpańskiego, charakteryzującym się powolnymi i uroczystymi ruchami, przypominającymi zachowanie pawia.

3. Diferencias sobre „Guárdame las vacas” - Luys de Narváez
Utwór hiszpańskiego kompozytora i vihuelisty, żyjącego w latach 1526 – 1549. Jest to najwcześniejszy znany nam cykl wariacji, skomponowany
na vihuelę, czyli hiszpańską prekursorkę współczesnej gitary klasycznej.

4. Allemande – Robert Johnson
Robert Johnson (1583 – 1633) był angielskim kompozytorem i lutnistą. Współpracował z Williamem Szekspirem, tworząc muzykę do kilku jego późnych sztuk.
Allemande to taniec dworski pochodzenia niemieckiego, charakteryzujący się metrum parzystym i wolnym tempem. W epoce baroku wszedł on
w skład suity.

5. Las Folias de España – Gaspar Sanz
Utwór hiszpańskiego kompozytora i organisty, żyjącego w latach 1640 – 1710, będący rodzajem jednoczęściowej sonaty. Temat (melodia główna) pochodzi od portugalskiego tańca z XV wieku.

6. Jesus bleibet meine Freude (Jezus moją jest radością) – Johann Sebastian Bach
Utwór pochodzi z kantaty „Herz und Mund und Tat und Leben” BWV 147 skomponowanej w 1723 r. i przeznaczonej na święto Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

7. Wachet auf, ruft uns die Stimme (Zbudźcie się, tak ci wołają!) – Johann Sebastian Bach
Hymn Philippa Nicolaia z 1599 r. pod tym samym tytułem, inspirował wielu kompozytorów. J.S.Bach wykorzystał go dwukrotnie: w kantacie BWV 140 z roku 1731, napisanej na 27. niedzielę po Trójcy Świętej oraz
w organowym preludium chorałowym BWV 645, zawartym w tzw. Chorałach Schüblerowskich.
Tytuł nawiązuje do biblijnej przypowieści o pannach roztropnych
i pannach nierozsądnych (Mt, 25, 1-13).

Aleksander Papiernik (1972) gitarzysta, pedagog.
Edukację artystyczną rozpoczynał w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gorlicach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Ukończył studia magisterskie w klasie gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Podyplomowo studiował kierunek Muzykoterapia również na krakowskiej Akademii.
Gra na instrumencie lutniczym zbudowanym w roku 2011 przez bielskiego lutnika – Aleksandra Benedykta.

Oprac. Sylwia Czauderna-Papiernik