Magiel Kultury

Co słychać?

październik 2019

Co w „Maglu…” piszczy?

Wrzesień i październik to czas realizacji 6 wyłonionych w drodze konkursu inicjatyw. Wszystko to w ramach projektu „Magiel kultury”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury (z programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019).

Przedstawiamy dotychczasowy przebieg każdej z nich.

Czy zwrócili Państwo uwagę na transparenty przy rondzie na ulicy Krakowskiej? To część promocji projektu pt. „Mózg na talerzu”, którego autorem jest Jakub Drewnicki. Dwa z czterech spotkań dyskusyjnych, poprzedzonych wykładem wprowadzającym, już się odbyły. Przed nami kolejne z cyklu spotkań – pierwsze odbędzie się 11 października (piątek) o godz. 17:00 w Pałacu Czeczó, a drugie 25 października (piątek) o godz. 17:00, na terenie neobarokowego budynku owczarni przy ul. Szkolnej. Obecność obowiązkowa!

Kolejna inicjatywa została zaproponowana przez Roberta Górę. Jej charakter określa dość dokładnie sam tytuł: „Grupa Teatralna – stworzenie grupy teatralnej skupiającej osoby w różnym wieku w celu realizacji wspólnych spektakli teatralnych dla mieszkańców gminy Kozy”. Warsztaty teatralne poprowadził dramaturg Paweł Sablik, który jest też autorem i reżyserem finału inicjatywy – odbędzie się on 20 października (niedziela) o godz. 19:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Kozach.

Tegoroczne Dożynki uświetniła realizacja części inicjatywy „Kojskie Q”, której autorką jest Gabriela Pezda. Wraz z pomocnikami (np. koordynatorem Jackiem Kućką) zaprojektowała i przeprowadziła działania artystyczne w parku dworskim, a dokładniej pod koziańskim platanem. Zgromadzeni uczestnicy, głównie dzieci, malowały instalację szafy, tworząc zupełnie nowy obiekt. Kolejne działanie w ramach tej inicjatywy odbędzie się 26 października (sobota) w Pałacu Czeczów; będzie to spotkanie z artystą plastykiem Danielem Rycharskim (autorem wystawy „Strachy”) oraz z psychologiem.

Przemysław Jakubowski jest autorem i realizatorem inicjatywy pt. „Foto-On-Plastik”. Na początku działań, Przemysław zebrał lokalnych fotografików i wraz z nimi opracował plenerową, mobilną wystawę fotografii o tematyce kulturalnej (dosłownie – działań kulturalnych). Czy widzieli Państwo już wszystkie mini-galerie?

Za nami już są dwudniowe warsztaty plastyczno-zielarskie, będące clou inicjatywy Izabeli Czyrnek „Sztuka w kontakcie z naturą – Kozy malowane ziołami”. Wiedzy na temat ziół dostarczyła uczestnikom Olga Ruta, a częścią warsztatu plastycznego zajęła się Anna Kliś-Karkoszka.

Kolejna dwudniowa inicjatywa dopiero przed nami. Jej tytuł brzmi: „Muzyka kameralna w Pałacu Czeczów czyli I weekend z muzyką kameralną”, a autorem jest Maciej Szymonowicz.
Wydarzenie rozpoczną warsztaty plastyczne pt. „Muzyczne podróże w wyobraźni”, które zaplanowane są na 26 października (sobota) na godz. 11:00 w Pałacu Czeczów. Tego samego dnia, o godz. 19:00, w sali balowej Pałacu, odbędzie się koncert międzynarodowego zespołu Harplino „W rytmie tanga”. Kolejnego dnia, 27 października, w Pałacu, również o godz. 19:00, zagra duet kameralny (również międzynarodowy); wtedy też zostanie otwarta wystawa prac powstałych dzień wcześniej na warsztatach.

Sabina Piskorek-Oczko

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ