Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Magiel Kultury
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

Wystawy


Wystawa rzeźby Ryszarda Strońskiego - 30.04.2015 r.

 

30 kwietnia w Domu Kultury, w Galerii Pałacu Czeczów nastąpiło otwarcie wystawy rzeźby Ryszarda Strońskiego. Na co dzień pracownik Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Międzybrodziu Bialskim, zajmuje się rzeźbą od lat 80. ubiegłego wieku. W jego dorobku rzeźbiarskim odnaleźć można cechy zarówno twórczości amatorskiej jak i ludowej. Na naszej ekspozycji przeważają prace o tematyce sakralnej; przedstawienia świętych, Chrystusa Frasobliwego czy aniołów; pojawiają się także motywy muzyczne: sylwetki beskidzkich grajków. Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 22 maja br.

/SPO/

 

Zobacz fotogalerię

 

 

 

 

Stroński Ryszard - artysta

Na tym świecie tak już bywa, że talenty nie są równo rozdzielone.
Ryszard Stroński miał szczęście, ma zdolności muzyczne – gra na gitarze i śpiewa - oraz rzeźbi w drewnie. To te najważniejsze. Oprócz tego jest modelarzem i menadżerem – jak na jednego człowieka to sporo.
W tej nocie skupimy się na jego talencie rzeźbiarskim. Przygodę z drewnem rozpoczął w 1980 roku. Początki były banalne, powstawały proste słupkowe rzeźby z mozołem rzezane w drewnie. Rysiek miał jednak w sobie upór, dążył do coraz wyższego poziomu twórczości. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku współpracował z grupą plastyków amatorów „Różni” w Żywcu. Pojawiły się wtedy pierwsze wystawy indywidualne w Żywcu, Płocku i Brzeszczach. Efektem wystaw były kontakty z kolekcjonerami i zwykłymi nabywcami, osobami, które zainteresowały się jego pracami. Rzeźby Ryszarda Strońskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Na obecnej wystawie autor prezentuje około 20 prac, dzieł bardzo różniących się od jego dotychczasowych dokonań artystycznych. Nie mają cech dominujących w sztuce amatorskiej, czy ludowej. Sytuują się gdzieś na pograniczu ze wskazaniem na ludowość. Świadczą o tym chociażby podejmowane tematy: typowe w sztuce ludowej wizerunki Matki Boskiej, aniołów, a przede wszystkim Chrystusa Frasobliwego i Piety. Rysiek ma swój wypracowany przez lata styl. Rzeźby są płaskie i mają wydłużone kształty. Chrystus Frasobliwy wspiera swoją umęczoną twarz na prawej ręce, a lewą trzyma na kolanie. Artysta zgrabnie udrapował długie szaty Jezusa. Jednak głównie skoncentrował się na Jego twarzy, starając się wiernie pokazać cierpienie. W podobny sposób podszedł do kolejnej rzeźby prezentowanej na wystawie, a mianowicie do Piety starając się ukazać tym razem wielkie cierpienie Maryi, Matki Jezusa trzymającej Syna na kolanach.
Stosunkowo często w twórczości Ryszarda Strońskiego można spotkać wizerunki archaniołów Michała czy Gabriela, a także aniołów bezimiennych. Cechą charakterystyczną jego anielskich postaci są bardzo duże skrzydła,
a w rękach trzymają instrumenty, np. skrzypce. Najczęściej anioły pojawiają się w formie płaskorzeźb. Są ubrane w długie powłóczyste szaty. Intrygująca jest płaskorzeźba anioła ze skrzypcami, trzymającego lewą ręką na zakapturzonej postaci z ptakiem w rękach. Cała praca pokryta jest ciemną farbą, gdzieniegdzie pojawiają się tylko złote refleksy. Jest w tym dużo tajemniczości – nowa wartość w dziełach artysty.
Reasumując dokonania 35 lat pracy twórczej Ryszarda Strońskiego można śmiało stwierdzić, że mamy kolejnego zdolnego i świadomego twórcę – rzeźbiarza tworzącego w konwencji zbliżonej tradycyjnej sztuki ludowej.
Na wystawie prezentowane są także rzeźby o tematyce świeckiej, np. baba
z maśniczką, pastuszek z fujarką, muzykanci, powstałe przy okazji plenerów, w których twórca od kilku lat coraz częściej i chętniej bierze udział.
Nie wszyscy z pewnością wiedzą, że nie byłoby Ryśka rzeźbiarza, gdyby nie Bogdan Socha. To był jego pierwszy mistrz i nauczyciel z Pewli Ślemieńskiej.

Kierownik Galerii Sztuki ROK
Zbigniew MicherdzinskiGaleria


Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
e-mail: kultura@kozy.pl
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl