Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Magiel Kultury
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

Koncerty, spektakle, imprezy


Spektakl pt. SŁODKI DRAŃ - 5.11.2017 r.

Spektakl pt. SŁODKI DRAŃ

Reżyseria: Dariusz Gnatowski

Obsada: Ewa Romaniak, Agata Woźnicka, Dariusz Gnatowski, Andrzej Róg

Scenografia i kostiumy: Barbara Guzik

Muzyka: Dawid Sulej Rudnicki

Choreografia: Aleksandra KupisW niedzielne popołudnie 05.11.2017 r. na sali Domu Kultury w Kozach mieliśmy możliwość uczestniczenia w spektaklu pod tytułem „Słodki Drań”.
Zagadnienie poruszane w przedstawieniu to temat najczęściej występującej choroby cywilizacyjnej naszego wieku - cukrzycy. Choroba, która może dotknąć każdego z nas, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie. Choroba, która ujawnić się może dość szybko w typie 1., albo chodzimy sobie z nią przez wiele lat, nie mając świadomości, że jest z nami i pustoszy nasz organizm, ujawniając się udarem, zawałem. Tak jest w typie 2-im cukrzycy, tak też było u głównego bohatera spektaklu.
Poznaliśmy życie głównego bohatera jego pasje, pracę i historię emocji z jakimi borykał się od momentu rozpoznania choroby - choroby przewlekłej.
Rozpoznaniu cukrzycy zawsze towarzyszy strach. Załamuje się dotychczasowe życie. Potem przychodzi okres negacji, zaprzeczeń, a następnie zobojętnienia. Szukamy winnych całej tej sprawy.
A tu nic innego tylko trzeba zabrać się do pracy. Zapoznać się z informacjami medycznymi, zostać własną pielęgniarką współpracującą z dobrym lekarzem-diabetologiem, psychologiem, rehabilitantem. Zorganizować w sobie pokłady samodyscypliny, chcieć nadal żyć według zasad zdrowego życia. Bo z cukrzycą w dzisiejszych czasach da się żyć. Można zdobywać góry i olimpijskie medale. W całej tej batalii jest jeszcze jedna ważna sprawa, jest to oparcie w najbliższych, rodzinie, przyjaciołach i w różnego rodzaju grupach wsparcia.
Na zakończenie muszę powiedzieć, że był to najlepszy wykład niemedyczny, a jednak medyczny z tego tematu jakiego byłam uczestnikiem.

Tekst:
Maria Hałat-Szafran

 

 

Plakat - SŁODKI DRAŃ - spektakl - 5 listopada 2017 r. w Domu Kultury w Kozach

 

 

Słodki drań

Cukrzyca - najsłodsza choroba świata, przewlekła, najczęściej występująca choroba metaboliczna. Rozwija się gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (hormonu regulującego poziom cukru-glukozy we krwi lub jeżeli organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać wytwarzanej insuliny.
Cukrzyca jest ważnym problemem zdrowia publicznego, jedną z czterech priorytetowych chorób niezakaźnych, którym wydano walkę na całym świecie.
Na całym świecie w ostatnich dziesięcioleci systematycznie wzrasta liczba zachorowań i rozpoznawanie cukrzycy. W liczbach to 2,5% rocznie nowych zachorowań.
W Polsce chorych na cukrzycę jest ok 3,2 mln = ok 6 % populacji, a nieświadomych swojej choroby ok 26% populacji.
Globalne rozpowszechnienie cukrzycy wzrosło niemal dwukrotnie, szacuje się, że w 2030 r. będzie trzykrotny wzrost zachorowań.
Cukrzyca to choroba o różnych twarzach, atakująca wszystkie przedziały wiekowe od noworodka do późnej starości. Coraz częściej cukrzyca występuje u kobiet w ciąży.
Wymaga starannego leczenia i dużych wyrzeczeń niosąc znaczne obciążenia finansowe. Z powodu cukrzycy rocznie umiera ok. 1,5 mln, a kolejne 2,2 mln. z powodu występowania innych schorzeń wywoływanych podwyższonym poziomem cukru we krwi.
Zmiana stylu życia, ograniczenie czynników ryzyka związanych z chorobą, takich jak nadwaga, otyłość, zdrowe odżywianie i codzienny ruch może uchronić nas od dołączenia do grupy chorych przewlekle.
Sprawdźmy czy nie jesteśmy w tych 26% nieświadomych choroby.


Dom Kultury w Kozach zaprasza 5 listopada 2017 r. o godz. 16.00

na spektakl „Słodki drań”

(w roli głównej Dariusz Gnatowski).

Bezpłatne wejściówki na spektakl do odebrania w Domu Kultury w Kozach

(uwaga: ilość ograniczona).

Tekst: Maria Hałat-Szafran

 Galeria


Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
e-mail: kultura@kozy.pl
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl