Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

XV Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA 2018


Orkiestry ZŁOTEJ TRĄBKI 2018

 

 

Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego W Katowicach

Kapelmistrz: Karol Pyka


Zdjęcie - Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach działa od 1987 roku. Idea jej utworzenia wyrosła z bogatych tradycji muzykowania na instrumentach dętych na Śląsku. Pomysł stworzenia studenckiej orkiestry dętej wyszedł od władz ówczesnego Instytutu Wychowania Muzycznego Filii UŚ w Cieszynie. Organizację orkiestry powierzono, znanemu z wielu wcześniejszych osiągnięć artystycznych, kapelmistrzowi orkiestr górniczych mgr. Stanisławowi Śmietanie, który pełnił funkcję dyrygenta zespołu odnosząc liczne sukcesy. Od 2012 r. stanowisko to pełni dr Karol Pyka. Orkiestra reprezentuje Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego podczas występów w kraju oraz za granicą. Ważniejsze osiągnięcia: udział w Internationale Musiktage Vocklabruck w Austrii oraz zdobycie I miejsca w V Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Gminy Krzyżanowice.


kreska ozdobna

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Drzewicy

Kapelmistrzyni: Katarzyna Widorowska

 

Zdjęcie - Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Drzewicy

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Drzewicy powstała w 2002 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultury w tym mieście. Jej pierwszym kapelmistrzem był pan Stanisław Mulik, który skutecznie zachęcał młodzież do wstępowania w jej szeregi. Od 2015 roku orkiestrę prowadzi Katarzyna Widorowska, która gra w niej od momentu jej założenia. Do orkiestry należą dzieci, młodzież i dorośli w przedziale wiekowym 6-40 lat. Wszyscy członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej to amatorzy zakochani w muzyce po uszy. Nikt z nich nie uczęszcza na zajęcia do szkół muzycznych. Ciekawostką jest też fakt, że większą część orkiestry stanowią dziewczęta. Orkiestra występuje na wszelkich uroczystościach okolicznościowych, patriotycznych, kościelnych i prowadzi przemarsze w gminie Drzewica i poza nią. Grała m.in. na Dożynkach Prezydenckich w Spale z udziałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Bolesława Komorowskiego, kilka razy brała udział w Przeglądzie Słowackich Orkiestr Dętych oraz w Przeglądzie Orkiestr Dętych województwa łódzkiego. Ponadto kilkakrotnie prowadziła korowód ulicami Łodzi podczas Tragów Łódzkich. Członkowie orkiestry grali w górach i nad morzem, a także w Częstochowie podczas wejścia pielgrzymek na Jasną Górę. Orkiestra w swoim repertuarze posiada pieśni kościelne, marsze, cza-cze, walce, polki, tanga oraz znane utwory disco-polowe i biesiadne. 

 

kreska ozdobna

 

Orkiestra Dęta Domu Kultury Lipnik

Kapelmistrz: Jacek Szymik

 

Zdjęcie - Orkiestra Dęta Domu Kultury Lipnik

 

Lipnicka Orkiestra Dęta działa od 17 lat przy tamtejszym Domu Kultury. Została założona przez pana Romana Kubicę. Po jego śmierci kapelmistrzem został Jacek Szymik i aktualnie pod swoją opieką ma 25 muzyków. Orkiestra swoją grą uświetnia uroczystości w dzielnicy Bielska-Białej- Lipnik, oraz organizuje coroczne koncerty noworoczne. W swoim repertuarze posiada utwory rozrywkowe, standardy jazzowe, marsze, polki oraz utwory z gatunku muzyki poważnej. 

 

kreska ozdobna

 

Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lublińca

Kapelmistrz: Bartłomiej Pięta

 

Zdjęcie - Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lublińca

 

Działająca przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, aktualnie pod batutą Bartłomieja Pięty, od wielu lat daje koncerty cieszące się popularnością i uznaniem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Do najważniejszych osiągnięć  MMOD w ciągu ostatnich pięciu lat można zaliczyć: koncert z Zbigniewem Wodeckim w ramach obchodów 50-lecia istnienia Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, koncert noworoczny przy współpracy z Iwoną Sochą oraz Adamem Zdunikowskim, zdobycie I miejsca w  XI Turnieju Orkiestr Dętych

"O Kryształowe Koło" w Kole, Koncert Noworoczny trzema tenorami: Adamem Sobierajskim, Tadeuszem Szlenkierem i Adamem Zdunikowskim.

 

kreska ozdobna

 

Orkiestra Dęta SYGNAŁ z Radziszowa

Kapelmistrz: Przemysław Drabczyk

 

Zdjęcie - Orkiestra Dęta SYGNAŁ z Radziszowa

 

Orkiestra Dęta „SYGNAŁ” powstała w 1950 r. z inicjatywy mieszkańców Radziszowa. Pierwszym kapelmistrzem, który podjął się trudu tworzenia orkiestry z samych amatorów, był Aleksander Remiszewski. Od wielu lat jest ona wizytówką Gminy Skawina, uczestnicząc w życiu środowiska lokalnego, stanowi oprawę muzyczną wielu uroczystości państwowych, kościelnych, a także imprez kulturalnych. W swoim repertuarze posiada szeroki wachlarz muzyki marszowej, poważnej, filmowej, rozrywkowej, oraz hity z list przebojów, jak również pieśni kościelne i kolędy. Z tymi ostatnimi orkiestra wraz z chórem „Cantica” co roku w styczniu koncertuje w kościołach na terenie Miasta i Gminy Skawina. Od kilku lat tradycją jest również organizowany, nastrojowy „Koncert Kolęd i Pastorałek” w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie.  Dzięki swojej bogatej historii oraz zaangażowaniu Orkiestra Dęta „Sygnał” na stałe wpisała się w kulturalny pejzaż ziemi radziszowskiej, krzewiąc i upowszechniając tradycję gry na instrumentach. Na co dzień orkiestra ćwiczy w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie, a przewodzi jej młody, ambitny i charyzmatyczny dyrygent – Przemysław Drabczyk. Muzycy zdobyli wiele nagród, wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą.

 

kreska ozdobna

 

 

Blach-Kapela z Jasienicy

Kapelmistrz: Tadeusz Rozumek

 

Zdjęcie - Blach-Kapela z Jasienicy

 

 

Blach-Kapela powstała w 2012 roku w Jasienicy pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury. Zgromadziła pasjonatów i miłośników muzyki grających w orkiestrach dętych z pobliskich miejscowości. Kapelmistrzem i osobą której charyzmat pozwala kapeli na ciągły rozwój jest P. Tadeusz Rozumek. Repertuar Kapeli jest ściśle związany i wzorowany na czeskich orkiestrach dętych które w połączeniu z śpiewem zmieniają całkowicie charakter i wizerunek orkiestry.

W repertuarze kapeli znajdują się utwory polskich znanych wykonawców tj. Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski i wielu innych znanych artystów z kraju i zagranicy. W swojej działalności kapela brała udział w wielu koncertach i imprezach kulturalnych, religijnych, regionalnych jak również festiwalach. Zdobyła 2 miejsce na Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kozach w 2015 roku, 2 miejsce w 2016 roku w kategorii big-band i dechovki oraz w 2017 roku zdobyła 2 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Gminy Krzyżanowice. W tym roku kapela nagrała płytę promującą ich  działalność na której można usłyszeć utwory w stylu dechovki, ale również melodie ludowe Śląska Cieszyńskiego i wiele innych.

kreska ozdobna

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz

Kapelmistrz: Stanisław Wróbel

 

Zdjęcie -Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz

 

W ubiegłym roku koziańska Młodzieżowa Orkiestra Dęta świętowała jubileusz 25 lat istnienia. Przez ten czas w działalności orkiestry przewinęło się ponad 250 osób. Do dnia dzisiejszego zespół MOD uczestniczy w różnego rodzaju festiwalach i uroczystościach wykonując każdy rodzaj muzyki: od klasycznej przez marszową, taneczną i rozrywkową. Tradycją MOD jest jej Koncert Noworoczny, który zawsze jest niezapomnianym wydarzeniem artystycznym. Każdy występ gromadzi wielu słuchaczy, a motywem przewodnim orkiestry jest „zagrać jak najpiękniej, a swoją sztuką trafić do uczuć i serc słuchaczy”. Niezapomnianymi przeżyciami dla muzyków były koncerty festiwalowe i te z udziałem znanych gwiazd estrady (Zbigniew Wodecki, Edyta i Łukasz Golec, VOX). W zeszłym roku zespół zdobył III miejsce w koncercie estradowym w kategorii mała orkiestra na 45. Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, Złoty Dyplom w Konkursie Musztry Orkiestrowej, Srebrny Dyplom w Konkursie Estradowym i Złoty Dyplom na Przeglądzie Orkiestr o Puchar Starosty Bielskiego na XIV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA 2017 oraz Nagrodę Specjalną na Międzygminnej Rewii Orkiestr Dętych w Kaniowie.

 

kreska ozdobna

 

 

Wind Orchestra Pernik z Pernika (Bułgaria)

Kapelmistrz: Trifon Trifonow

 

Zdjęcie - The Brass Orchestra Pernik z Pernika - Bułgaria

 

Orkiestra powstała w 1901 roku, a swój pierwszy koncert zagrała z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Kapelmistrzami byli m.in. Assen  Karastoyanov, Ventsislav Kaudski, Kubichek, Alexander Miladinov, Nikola Tonev, Alexander Vidlishki, Georgi Mirchev, Andreyko Valev. Od  2008 na czele orkiestry stoi Trifon Trifonov. Pirnik Brass Orchestra uświetnia grą uroczystości na terenie swojego miasta, bierze również udział w licznych festivalach w kraju i za granicą oraz wykonuje kocnerty solowe. W ostatnich latach została nagrodzona między innymi na: 2016 The Festival of the Brass Orchestras - Diko Iliev city of  Montana oraz 2017 Parade of the Brass Orchestras and the Majorette Chambers –  Panagyurishte. Z okazji 115 rocznicy istnienia muzyków odznaczono  “Kryształowym Naszyjnikiem”- Nagrodą związku muzyków i tancerzy, a kapelmistrz dodatkowo otrzymał “Kryształową Lirę”.

 

kreska ozdobna

 

Orkiestra Dęta OSP Kłomnice

Kapelmistrz: Marcin Gała

 

Zdjęcie -  Orkiestra Dęta OSP Kłomnice

 

Orkiestra Dęta OSP Kłomnice została reaktywowana w 1994 roku. Od 11 lat prowadzi ją Marcin Gała. Ostatnie lata były dla muzyków wyjątkowo pomyślne, w 2015 roku, po raz pierwszy w historii, po eliminacjach wojewódzkich awansowali do etapu regionalnego przeglądu orkiestr OSP, a rok później wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP. Z orkiestrą współpracuje grupa mażoretek prowadzona przez Annę Kościuch, aktualnie jest to ponad 60 dziewczynek w 3 grupach wiekowych. Zadebiutowały one na XIII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Wojskowych w Skale (2015).

 

kreska ozdobna

 

Big Band Kłomnice i Okolice

Kapelmistrz: Marcin Gała

 

Zdjęcie - Big Band Klomnice i Okolice

 

Powstał w listopadzie 2016 roku, aby zapewnić oprawę muzyczną uroczystości i wydarzeń, na których nie zmieściłaby się cała Orkiestra Dęta OSP Kłomnice. W skład zespołu oprócz regularnych muzyków orkiestry wchodzą również przyjaciele zespołu z okolic Kłomnic. Pierwszy występ Big Bandu miał miejsce na koncercie charytatywnym w GOK w Kłomnicach w grudniu 2016 roku.


kreska ozdobna

 

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice

Kapelmistrzyni: Joanna Knapik

 

Zdjęcie - Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice

 

Orkiestra Dęta w Myślenicach swoje początki miała w 1920 roku. Swoją działalność rozpoczęła przy Towarzystwie Gimnastycznym “Sokół” i od tej pory na stałe wpisuje się w życie społeczne, kulturalne i religijne miasta oraz gminy. Pod okiem dyrygent Joanny Knapik prezentuje się również podczas przeglądów, festiwali, konkursów i innych imprez w kraju i za granicą – Włochy, Węgry, Hiszpania, Słowacja, Francja, Chorwacja, Rumunia. W 2014 roku na Festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii zdobyła tytuł Best of the Best. Zespół zajmuje czołowe miejsca na powiatowych I wojewódzkich przeglądach orkiestr. W repertuarze posiada pieśni kościelne, utwory biesiadne, rozrywkowe, patriotyczne, marsze wesołe I żałobne a także muzykę pop i klasyczną.

 


kreska ozdobna

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ligota przy MDK w Czechowicach-Dziedzicach

Kapelmistrz: Tomasz Janusz

 

Zdjęcie - Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ligota przy MDK w Czechowicach-Dziedzicach

 

Powołana do życia w roku 1950 na wniosek Zarządu OSP. Przed dwunastu laty znacznie odmłodziła swój skład i zdecydowanie unowocześniła repertuar. Od tej właśnie pory występuje pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach jako Młodzieżowa Orkiestra Deta. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach muzycznych w kraju i za granicą (Włochy, Francja). Jest również tryumfatorem (grand prix) Złotej Trąbki 2016.

 

 
Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
e-mail: kultura@kozy.pl
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl