Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Magiel Kultury
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Wystawy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

Projekty


Festiwal Aktywności (POKL 2008)

 

"Festiwal Aktywności" to tytuł projektu realizowanego w naszej gminie na przestrzeni od czerwca 2008 r. do stycznia 2009 r., którego jednym z głównych celów było uwrażliwienie lokalnego społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych poprzez aktywną integrację. W trakcie realizacji projektu spotykaliśmy się na imprezach sportowo-rekreacyjnych, imprezach kulturalnych oraz odkryliśmy swoje talenty na warsztatach twórczych. We wszystkich tych działaniach osoby niepełnosprawne wykazały się ogromnym zaangażowaniem i walecznością, bowiem niepełnosprawność nie oznacza, że dana osoba potrzebuje pomocy. Jeżeli znajduje się w przyjaznym otoczeniu sama daje sobie świetnie radę i staje się równorzędnym partnerem we wszystkich działaniach.

W trakcie realizacji projektu mogliśmy naocznie się przekonać, że niepełnosprawność lub jakakolwiek inność, które na co dzień czynią tak obdarzone osoby niedostrzegalnymi nie stanowi przeszkody by być twórczym, pracowitym, obdarzonym talentami i bogatą wyobraźnią człowiekiem. Przekonaliśmy się, że bariery, które stoją pomiędzy tzw. normalnym światem, światem osób stojących w cieniu tego „normalnego” świata są wytworem tylko naszej świadomości. Gdy w jednym szeregu stanęli ci, którzy na co dzień „wychodzą przed szereg” w swej pracowitości i zamiłowaniach by odebrać wyróżnienie Semper Melior nie dostrzegaliśmy, że w śród nich są osoby, dla których bywa, że przekroczenie progu własnego domu to ogromny wysiłek.

Cieszyliśmy się wspólną zabawą, muzyką i śpiewem w trakcie wieczornego widowiska Festiwale, festiwale. W ciemności nie dostrzegaliśmy twarzy, a tylko sylwetkę osoby stojącej obok, która wspólnie z artystami wykonywała znane przeboje.

Gdy widzieliśmy zmagania sportowe, w których na równych zasadach uczestniczyły osoby niepełnosprawne nie dostrzegaliśmy nic poza ogromną wolą walki, wysiłkiem sportowym i radością z sukcesu. Gdy na scenie stanęli niepełnosprawni artyści chłonęliśmy ich umiejętności i talenty. Nie zwracaliśmy uwagi czy to osoba młoda, czy wysportowana lub niepełnosprawna... Widzieliśmy tylko rozradowanego człowieka. Człowieka silnego, otwartego na świat, wrażliwego, utalentowanego, posiadającego umiejętności, których niejednokrotnie można pozazdrościć. O otwartości na świat osób niepełnosprawnych uczestniczących w projekcie przekonaliśmy się szczególnie na warsztatach twórczych, gdzie pod okiem instruktorów, uczestnicy (16 osób niepełnosprawnych) mogli wykonać własne prace artystyczne. Prace te prezentowano później podczas imprezy dożynkowej. Udział w warsztatach rozbudził nowe zainteresowania wśród uczestników. Jedna z uczestniczek zainteresowała się techniką serwetkową decoupage, inna haftem krzyżykowym. We wszystkich tych działaniach czynny udział brały nasze miejscowe wolontariuszki. Były to młode osoby bardzo zaangażowane we wszystkie działania. W sposób "profesjonalny" współpracowały z osobami niepełnosprawnymi, a praca ta przyniosła im wiele satysfakcji. Wielu z nich po raz pierwszy spotkało się z niepełnosprawnością.

Praca nad projektem pomogła nam wszystkim zrozumieć, iż fakt bycia niepełnosprawnym nie ujmuje tym osobom poczucia humoru, pewności siebie i radości z możliwości podjęcia jakiejkolwiek inicjatywy. To u osób pełnosprawnych częściej możemy zaobserwować lekkie zażenowanie lub kłopot z odnalezieniem odpowiednich słów czy lęk przed przypadkowym urażeniem osoby niepełnosprawnej.

 

"Powiesz mi, a ja zapomnę,

pokażesz mi, a być może zapamiętam,

włącz mnie do działania,

a zrozumiem i zachowam w pamięci."

/Konfucjusz/

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w projekcie Festiwal Aktywności. Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się wyjątkową aktywnością i wzięli czynny udział w zawodach pływackich, rajdzie rowerowym i zabawach. Dziękujemy uczestnikom Promocji Młodych Talentów i gali Semper Melior za przykład, jaki dali swoją aktywną postawą życiową. Dziękujemy za radość, jaką otrzymaliśmy od uczestników warsztatów twórczych. Dziękujemy wszystkim widzom, kibicom i uczestnikom imprez za wspólną zabawę, pełną energii manifestację aktywności i integracji mieszkańców naszej miejscowości. Na koniec podziękowania należą się sporej gromadzie młodych osób, które podjęły się bezinteresownej pomocy w organizacji i przeprowadzeniu działań projektu Festiwal Aktywności.

Koordynator projektu - Teresa Herma
Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
e-mail: kultura@kozy.pl
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl